Predavanjem austrijskog arhitekte Ivana Redija zvanično je otvoren „Mesec uspešnih Srba u Austriji“!
Interesujući se za programiranje, Nišlija Ivan Redi pohađao je informatički smer u Gimnaziji „Bora Stanković“, ali uvek kad su ga pitali šta želi da bude kad poraste, odgovor je bio arhitekta. „Uvek sam želeo da budem kao moj otac!“ – rekao nam je Ivan, ne slutivši da ga iz prvog reda postmatra upravo njegov uzor, Ivan Redi Senior! Bez obzira na ovo iznenađenje, naš predavač nastavio je svoju prezentaciju pod nazivom „Arhitektura mora da gori“, kojom nas je uputio u velika dela svojih idola, ali i u svoje projekte kojima se bavio. Kako je, prethodno izučavajući koncepte iz šezdesetih i sedamdesetih godina prošlog veka, i sam stvorio svoju viziju o arhitekturi, tako je i posavetovao današnje studente arhitekture da pronađu svoj stil koji će ih izdvojiti od drugih. Nakon studija dobio je poziv za Venecijanski Bijenale, najveću svetsku izložbu savremene umetnosti, i to je bio početak njegovog studija „ORTLOS Space Engineering“.
Ivan arhitekturu ne posmatra samo kao proces koji vodi izgradnji zgrada, već kroz socio-politički pristup društvu i vremenu u kom živimo, pa se tako i njegov studio bavio raznim projektima, od trominutnog trejlera za film „Nick’s cave“, preko igrice „Second Life“ do „Hotela za insekte“. Ivan nam je odao da je posebno ponosan na projekat za romske umetnike u Strazburu.
Istina je da veliki deo života provedemo u virtualnom svetu, a kako to postaje i ekološki problem, Ivan zastupa dematerijalizaciju i podržava odbacivanje svega što nam nije potrebno. Na pitanje iz publike kako se izborio za publicitet i uspeh, Ivan je odgovorio da je tajna u tome što je pronašao oblasi kojima se prethodnici nisu dovoljno posvetili i upravo tako izgradio svoju strategiju. „Kad vas bace u hladnu vodu, morate da naučite da plivate!“, rekao je Ivan. Radeći projekte na neuobičajeni način, sve vreme pratio je svoj koncept, koji je definisao kao crvenu liniju koja ga je vodila kroz karijeru i koja ga uvek dovede do novih projekata. Ogromnim aplauzom pozdravljeni su izuzetno iscrpni odgovori našeg ovonedeljnog predavača.
Kao i na svakoj od prethodnih konferencija, prisutni su mogli da pogledaju jedan od priloga o kulturnoj baštini grada Niša, te je ovog puta emitovan prilog o Lutkarskom pozorištu, koji je pripremio Nenad Pejin, još jedan od mladih ambasadora. Za prijatnu atmosferu tokom celog programa bila je zadužena Hristina Marković, takođe mladi ambasador kulture.
Konferenciji je prisustvovala Belma Coković iz austrijske ambasade. Ona se obratila publici rečima: „Srbi su u Beču neizostavni deo. Beč bez Srba bio bi kao Austrija bez Dunava!“ Istina je da u Austriji živi i radi puno uspešnih Srba, a već sledećeg ponedeljka ne propustite predavanje jednog od njih! 11. aprila, od 19:30h, u maloj sali bioskopa Kupina očekuje nas video konferencija „Kako voditi multinacionalnu kompaniju“ sa Željkom Bobarom!
Zahvaljujemo se na saradnji Ministarstvu za spoljne poslove, Upravi za saradnju s dijasporom i Srbima u regionu, Ambasadi Austrije u Beogradu, Ambasadi Švedske u Beogradu i Francuskom institututu u Nišu.
Tekst napisala: Sara Stanković