„I konačno, 12 poena Srbiji i Crnoj Gori!“ Ovim rečima iznenadio nas je 2004. godine, 2007. godine obradovao nas je tekstom za englesku verziju pesme „Molitva“, a ovog ponedeljka imali smo priliku i uživo da ga čujemo! Reč je o Jovanu Radomiru, voditelju „Pesme Evrovizije“ u Švedskoj.
Po već ustaljenom rasporedu, i ovog ponedeljka u Deli centru održana je video konferencija u okviru projekta „Mesec uspešnih Srba u Švedskoj“, čiji je gost bio Jovan Radomir, novinar, voditelj nacionalne švedske televizije SVT (Sveriges Television), autor knjige „Moj Balkan“ i još mnogo toga.
Rođen u Jugoslaviji, još u detinjstvu sa roditeljima otputovao je u Švedsku, gde je završio osnovu školu i nastavio školovanje, a onda se devedesitih godina preselio u Stokholm i tamo započeo rad na televiziji. Verovatno najveća prekretnica u karijeri i životu bio je poziv da pređe u muzičku redakciju državne švedske televizije, čiji je poziv prihvatio. Vodio je muzičku emisiju „Voks pop“ u kojoj je intervjuisao velike muzičke ličnosti poput Celine Dion, Britney Spears, Iron Maiden-a, U2-a, Eminema i druge. Godine 2002., kada su sva mesta u dvoranama bila popunjena i program je pratilo 3 miliona gledalaca, Jovan je bio član žirija za „Pesmu Evrovizije“, ali ovde se njegovo učešće ne završava. Jovan je bio reporter na osam Evrovizija, 2008. godine bio je član delegacije Švedske u Srbiji, a držao je i pres konferencije Evrovizije. Po čemu ga mi najviše pamtimo jeste dodela poena na Evroviziji 2004. godine, kada je Švedska dodelila 12 poena Željku Joksimoviću i pesmi „Lane moje“, za šta Jovan kaže da mu je posebno drago. Jovan nam je još otkrio da Evrovizija nije samo muzičko takmičenje, već da ima i humani karakter, deo novca prikupljenog od glasanja organizacija Evrovizije poklanja fondu „Deca sveta“.
Jovan se, sem kao novinar i voditelj, ostvario i kao autor knjige „Moj Balkan“, koja je prodata u 10 hiljada primeraka. Ovom knjigom Jovan je želeo da prikaže pozitivnu stranu Balkana i da sa svetom podeli blago Balkana – balkansku kuhinju.
Na pitanja koja su gosti Deli centra postavili, Jovan je odmah i odgovorio, a uz to je i dodao par saveta. „Prihvatite svaku mogućnost, jer iz mogućnosti sledi iskustvo!“, savetuje Jovan. „Novinari, ne plašite se ničega! Ugledajte se na druge, ali radite srcem i glavom!“, dodao je. Jovan tvrdi da je za uspeh jedne televizije najbitnije ostati neutralan, sve uvažiti bez bilo kakve vrste diskriminacije i podjednako gledati na sve one koji koriste usluge televizije. Što se tiče saveta kako uživo voditi program, Jovan veruje da je najbitnija dobra dikcija, održavati pažnju publike, ali da i trema treba da odigra svoju ulogu. „Dobro je biti nervozan, trema nam pomaže da činimo manje grešaka, ali kad izađete na scenu, trema je odigrala svoje i treba da nestane!“
Na početku konferencije, imali smo priliku da odgledamo prilog o Nišvilu, poznatom džez festivalu u Nišu, koji je spremio mladi ambasador kulture, Strahinja Tabaković. Da sve protekne u najboljem redu pobrinula se voditeljka Hristina Marković, takođe jedna od mladih ambasadora.
Ovom konferencijom završen je „Mesec uspešnih Srba u Švedskoj“, ali nas već sledećeg ponedeljka, 4. aprila od 19h, u Deliju očekuje nova konferencija kojom će zvanično započeti „Mesec uspešnih Srba u Austriji“, a otvoriće je Ivan Redi, arhitekta iz Graca i direktor arhitektonskog studija Ortlos.
Još jednom se zahvaljujemo na saradnji Ministarstvu za spoljne poslove, Upravi za saradnju s dijasporom i Srbima u regionu, Francuskom institututu u Nišu, Ambasadi Švedske u Beogradu i Ambasadi Austrije u Beogradu.
Tekst napisala: Sara Stanković