Šta znači pobratimiti dva grada? Kako izgleda biti prvi Srbin u političkom životu Francuske? Koja je uloga zamenika gradonačelnika i koje su mogućnosti povezivanja mladih iz Srbije i Francuske? O ovome nam je pričao Ivica Jović, zamenik gradonačelnika i većnik za omladinu, sport i obrazovanje u francuskom gradu Épône.
Ivica, rođeni Prokupčanin, još u mladosti otišao je sa svojom porodicom u Francusku i tamo se školovao. Sa grupom mladih poreklom iz Srbije pokrenuo je udruženje koji se zove „Srbija“, a ima za cilj jačanje srpsko-francuskog prijateljstva, pomoć srpskoj dijaspori u ostvarenju njenih prava u francuskim institucijama, kao i druženje Srba u Francuskoj radi očuvanja identiteta. Sa udruženjem „Srbija“ ove godine obeležava stogodišnjicu bitke na Verdenu i to s ciljem da se približe Francuska i Srbija. „Kamen po kamen, stepen po stepen i povratićemo srpsko-francusko prijateljstvo!“, kaže Ivica. Ivica je inicirao pobratimljenje francuskog grada Épône i našeg Prokuplja, tako da su pokrenuti mnogi projekti koji bi oživeli prijateljstvo između ova dva grada. Ivica tvrdi da su starije generacije već odavno naklonjene tome, ali da je potrebno uključiti i mlađe generacije Francuza. Nije strano da mladi ljudi iz Srbije ponekad bolje znaju francuski jezik od samih Francuza i pokazuju veliko interesovanje za francusku kulturu. U saradnji sa Srbima u Francuskoj, otvorio je školu u koju deca srpskog porekla dolaze nedeljom kako bi učila srpsku gramatiku, kulturu i istoriju. Na taj način srpsko poreklo se čuva od zaborava. Kao recept za uspeh navodi: „Ljubav prema Srbiji, poštovanje prema Francuskoj!“
Na početku konferencije, pre samog uključenja, prisutni su imali prilike da pogledaju prilog o Kazandžijskom sokačetu, koji je spremila Tamara Stošić, mladi ambasador kulture. O atmosferi u sali tokom cele konferencije brinula je Hristina Marković, takođe mladi ambasador kulture.
Ovom konferencijom završen je „Mesec uspešnih Srba u Francuskoj“, ali se ovde ne završava projekat „Kultura za znanje“. Sledeće srede, 8. juna, očekuje nas završna konferencija u obliku debate sa po jednim predstavnikom Švedske, Austrije i Francuske, pa ćemo tako imati priliku da još jednom čujemo Jelenu Milu, Ivana Redija i Milana Janića. Projekat „Kultura za znanje” realizovan je uz podršku Ministarstva za spoljne poslove, Uprave za saradnju s dijasporom i Srbima u regionu i Francuskog instituta u Nišu.
Tekst napisala: Sara Stanković