Projekat „Kultura za znanje“ se nastavlja! I ovog ponedeljka, 21. marta, stupili smo u kontakt sa još jednom uspešnom osobom iz Švedske, Jovanom Antovićem. Jovan je viši konsultant i profesor na Karolinska institutu u Švedskoj i osnivač stipendije namenjene finansiranju kratkotrajnih boravaka doktoranata ili postdoktorskih studenata iz Srbije iz oblasti hemostaze na univerzitetima i institutima u Švedskoj.
Kako je osnovno, srednje i fakultetsko obrazovanje stekao u rodnom gradu, za sebe Jovan voli da kaže da je Nišlija više generacija. Medicinski fakultet završio je 1993. godine, nakon samo 4 godine i 10 meseci studiranja i to sa prosečnom ocenom 10. Na velikom svetskom kongresu u Firenci osvaja stipendiju za Švedsku, međutim, za vreme bombardovanja vraća se u Srbiju. Nakon neuspešnog pokušaja da dobije licencu za London, u roku od 15 dana završava dokumentaciju za Švedsku i napušta rodnu zemlju i to biva njegova glavna prekretnica u životu.
Sa udruženjem „Sveti Jovan“ ustanovio je stipendiju za studente postdiplomskih i doktorskih studija medicine. Prema njegovim rečima, stipendiju je uveo u čast svome ocu i kako bi pokazao smernice deci i, kako ovo udruženje postoji tek dve godine, nada se uspešnoj saradnji i u budućnosti.
Na pitanje šta bismo mogli da naučimo od Šveđana, Jovan na prvom mestu navodi tzv. srozavanje troškova i tvrdi da će Švedska biti poslednja zemlja u Evropi koja će propasti. Razlog tome jeste što u Švedskoj nema diskriminacije i korupcije u zdravstvu, sudstvu i policiji. Ako je verovati Jovanovim rečima, švedski jezik moguće je naučiti za godinu do godinu i po dana, na klimu se nije teško navići, a uz to, Srbi su narod koji se izvanredno snalazi u novoj sredini i odlično improvizuje. Na večito pitanje „Otići ili ostati?“, ni sam Jovan nije imao pravi odgovor. Sa sigurnošću tvrdi da šta god da uradimo, kajaćemo se, ili će nam nedostajati zemlja iz koje smo otišli ili će nam taj odlazak ostati neostvarena želja, ali kako kaže: „Dobro je što uvek možemo da se vratimo!“ Konferencija je završena Jovanovom motivacionom porukom: „Čaša je uvek polupuna!“
Po već dobro poznatom običaju, ni Mladi ambasadori nisu ostali dužni informacija. Na početku konferencije, Jovan i svi prisutni u Deli prostoru odgledali su prilog o Narodnom pozorištu, koji je spremila jedna od mladih ambasadora kulture, Emilija Pejić. Program je vodila Hristina Marković i doprinela izvanrednoj atmosferi koja je vladala u Deliju tokom cele konferencije.
Sledećeg ponedeljka, 28. marta od 19h, biće održana poslednja konferencija u okviru „Meseca uspešnih Srba u Švedskoj“, gde nas očekuje uključenje Jovana Radomira, voditelja nacionalne švedske televizije SVT.
Ovom prilikom zahvaljujemo se Ministarstvu za spoljne poslove, Upravi za saradnju s dijasporom i Srbima u regionu, Francuskom institututu u Nišu, Ambasadi Švedske u Beogradu, kao i Ambasadi Austrije u Beogradu.
Tekst napisala: Sara Stanković